MAPA MARZEŃ. Sposób na aktywizowanie działań w kierunku własnych pragnień.

Pozwól twoim marzeniom ulecieć w przestrzeń, niczym latawcom. Nie wierz, co marzenia ci przyniosą: nowe życie, nowego przyjaciela, nową miłość, albo nowy kraj. 

/Anais Nin/

mapa i ja

Gorąco Cię zachęcam do przypomnienia sobie marzeń. Bo to one budzą ogień w brzuchu i pasję w sercu. Czasami musimy się do nich dokopać, odkurzyć je w pamięci i uwierzyć, że możemy je spełnić.
Jednym ze sposobów na odszukanie swoich marzeń jest stworzenie OSOBISTEJ MAPY MARZEŃ (vision board). Mapa marzeń bywa potocznie nazywana również umową z losem​. Jest to komunikat skierowany do nas samych i naszej podświadomości​, podany w najbardziej przejrzystej formie – obrazów, zdjęć, krótkich haseł i przede wszystkim emocji, które im towarzyszą. Dobrze przygotowana mapa pozwala wyodrębnić własne marzenia i potraktować je w kategorii celów. Pomaga wyciągnąć z zakamarków myśli to, co naprawdę dla nas ważne. Nazwać to i ukonkretnić. Działa na zasadzie prostej techniki wizualizacyjnej. 

O co warto zadbać przed tworzeniem mapy marzeń?

 • przygotuj sobie kilka ulubionych gazet, w których są zdjęcia, grafiki, obrazki, duże napisy
 • przygotuj duży karton, nożyczki, klej
 • znajdź wygodne i spokojne miejsce, w którym możesz się zaszyć na kilka godzin
 • wygospodaruj sobie czas. Najlepiej 2-3 godziny
 • jeśli potrzebujesz do tego towarzystwa, to zaproś do tworzenia map  bliskie Ci osoby. Po zakończonym procesie twórczym możecie podzielić się swoimi mapami.

Przed stworzeniem mapy marzeń odpowiedz sobie na kilka pytań:

 1. Co chciałbym robić, gdybym nie miał żadnych zobowiązań?
 2. Co, gdybym miał dużo wolnego czasu?
 3. Gdyby moim bliskim podobało się to, że chcę realizować marzenia, to co bym zrealizował?
 4. Gdybym był bogaty i całkowicie zdrowy?
 5. Co symbolizuje dla mnie moje marzenie?

Możesz również zrobić medytację, dzięki której skontaktujesz się ze swoim ciałem, emocjami, myślami i tęsknotami. W ten sposób dostaniesz podpowiedzi do tego, jakie zdjęcia wybrać. Zaufaj procesowi i do dzieła!

To, co ważne podczas tworzenia mapy marzeń:

 • wybieraj te zdjęcia, które pozytywnie Cię nastrajają, które wywołują w Tobie rozluźnienie, które sprawiają Ci radość. Kieruj się intuicją
 • wybierając i przyklejając zdjęcia zwracaj uwagę na szczegóły, czy wszystko Ci w nich pasuje, czy czujesz symbolikę obrazu, jego przekaz np.: sceneria, gesty, wyraz twarzy ludzi, ich wzajemne ustawienie itp.
 • mapę marzeń buduje się na tzw. siatce bagua – metodzie feng shui. Bagua to kwadrat podzielony na 9 równych pól. Każde z pól obrazuje konkretne wartości i każde z pól zapełniasz graficznymi symbolami swoich pragnień. Nie wszystkie obszary mogą być dla Ciebie równie ważne w danym momencie, więc siatkę Bagua traktuj jako podpowiedź. Kieruj się swoimi potrzebami.

siatka-bagua-mapa-marzeń

1.Praca, kariera, droga życiowa – co chcesz osiągnąć w obszarze zawodowym? Jaki jest Twój punkt docelowy? Czego będziesz potrzebować, by móc się realizować zawodowo? Gdybyś​ ​miał​ ​osiągnąć​ ​sukces,​ ​jak​ ​byś​ ​wyglądał,​ ​jak​ ​się​ ​zachowywał,​ ​co​ ​robił?​ ​Gdzie​ ​byś​ ​był i z kim?  ​Jakie​ ​byłoby​ ​twoje​ ​otoczenie?​ ​Przemyśl​ ​to,​ ​a​ ​następnie​ ​znajdź​ ​zdjęcie,​ ​które odzwierciedlą ​to,​ ​o​ ​czym​ ​pomyślałeś. Warto wklejać zdjęcia osób, które dotarły na stanowisko, na którym na nam najbardziej zależy.

2. Związek, partnerstwo, miłość – wszystko co romantyczne, ciepłe, przesłodzone, to co kojarzy Ci się z dobrym związkiem, ze zdrową relacją partnerską, ale także relacją intymną.

3. Rodzice, autorytety – ten kwadrat symbolizuje nasze pochodzenie, rodzinę, w której się wychowywaliśmy, nasze korzenie.  Warto zadać sobie tutaj pytanie o relacje z naszymi rodzicami, dziadkami, rodzeństwem, co nam dały, co możemy od nich jeszcze wziąć, co możemy im oddać, a co możemy przekazać dalej.

4. Bogactwo, obfitość, pieniądze – to kwadrat, który odpowiada za stan Twojego konta, zarobków, źródeł obfitości finansowej. Tu jest też miejsce na to, na co chcesz przeznaczyć pieniądze (szkolenia, samochód, wycieczka, rower…).

5. JA, zdrowie, harmonia – najważniejszy kwadrat i od niego zaczynamy przygotowywanie naszej mapy marzeń. Najlepiej wklej swoje zdjęcie, na którym podobasz się sobie najbardziej, na którym jesteś radosny, zadowolony, zrelaksowany. Następnie doklej wszystko to, co chcesz osiągnąć w zakresie zdrowia, witalności, np: zdrowie posiłki, zdrowa i wysportowana figura i twojego samopoczucia – jakie odczucia chce by przeważały.

6. Podróże, przyjaciele, filantropia – ten kwadrat zarezerwowany jest na marzenia dotyczące podróży dalekich i bliskich, miejsc, które chcesz zobaczyć, zwiedzić, poczuć – umieść tu zdjęcia konkretnych miejsc, mapy, globusu. W kwestii przyjaciół – tu mogą pojawić się zarówno osoby, jak i zwierzęta. To obszar, który ma​ ​wpływ​ ​również na ​ludzi,​ ​którzy życzliwie​ ​pomagają​ ​Ci​ ​w​ ​codziennych​ ​zmaganiach.​ ​Możesz tu również zamieścić grafikę, która będzie symbolizowała Twój wkład w lepsze życie innych ludzi.

7. Dzieci, kreatywność, hobby – tu rodzą się nie tylko dzieci, ale także pomysły. Jeśli planujesz dziecko możesz wkleić zdjęcie bobasa z rodzicami. Jeśli nie, skup się na rozrywce, zabawie, twórczości.  Jakie są Twoje marzenia dotyczące czasu wolnego?

8. Wiedza, nauka, kontemplacja– możesz tu wkleić zdjęcia i grafikę dotyczącą kursów, książek, studiów, ale również nauki jazdy na samochodem, czy pieczenia tortów. Ten obszar dedykowany jest poszerzeniu Twojej wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności, a także sfery duchowej, medytacji, kontemplacji.

9. Sława, reputacja, mądrość – to miejsce na wklejenie Twojego idola dziedziny, którą się zajmujesz np. jeśli jesteś finansistą, zdjęcie Twojego guru od finansów; jeśli związany jesteś ze sportem i dbaniem o zdrowie – autorytet z dziedziny sportu i promocji zdrowego stylu życia. Dodatkowo to także miejsce na symbol mądrości. Co to znaczy dla Ciebie być mądrym w swojej dziedzinie?

Gdy już skończysz swoją mapę marzeń umieść ją ​ ​w​ ​takim​ ​miejscu,​ ​byś​ ​mógł ​patrzeć​ ​na​ ​nią​ ​codziennie.​ Można ustawić ją jako tapetę w komputerze lub komórce. Dobrze jest zmieniać co jakiś czas miejsce położenia mapy, ponieważ umysł przyzwyczai się do jej obecności i po jakimś czasie zacznie ją ignorować. Po przestawieniu w inny punkt mieszkania zaczną się wyłaniać nowe informacje, mapa zacznie działać na nowe bodźce. Umysł dostanie świeżą pożywkę. Niech Cię inspiruje i przypomina o tym, co jest dla Ciebie ważne.

 

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s